10 Adımda Doğru Isı Yalıtımı (Mantolama)

Enerji tasarrufu, sürdürülebilir kaynaklar, daha konforlu bir yaşam ve küresel ısınmayla mücadele için en doğru yöntem ısı yalıtımdır. Doğru şekilde yapılan ısı yalıtımı işlemi evinizi daha kolay ısıtmanızı ve soğutmanızı sağlar. Böylelikle hem faturalarınızın tutarı düşer hem de evinizin her odası dengeli bir şekilde ısınır yada serinler.

 

  1. Duvarlara ısı yalıtımı yaptırmak, ısı kaybını önlemenin en doğru yoludur. Bununla birlikte binaların pencerelerine, çatısına ya da zeminine yalıtım yaptırılmadığı takdirde ısı kaybının önüne geçilemez. Binanın ısı kaybına uğraması muhtemel tüm bölümlerine ısı yalıtımı yaptırarak en yüksek seviyede enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  2. Isı yalıtımı malzemeleri bu işlemin verimini belirleyen en önemli etkenlerdendir. Isı yalıtımı işlemi özelinde her binanın ihtiyacı farklıdır. Doğru firma, binanız için en uygun malzemeleri belirleyecek ve en verimli işlemi yapacaktır. Doğru ürün seçimi, ihmale gelmeyecek önemli bir konudur.
  3. Isı yalıtımında doğru uygulama en az doğru ürün seçimi kadar önemlidir. Binalara ısı yalıtımı yapılırken sadece uzmanlar tarafından dikkat edilebilecek önemli püf noktaları vardır. Yanlış uygulama binada küf ya da rutubet oluşumu gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu nedenle ısı yalıtımı yaptırırken mutlaka alanında uzman, tecrübeli ve işin eğitimini almış sertifikalı ustalardan hizmet almalısınız.
  4. Isı yalıtımı yaptırmadan önce keşif hizmeti almayı ihmal etmeyin. Size uygulamadan önce keşif hizmeti sunan firmalardan destek alın. Çünkü termal kamera ile keşif yapılmadan binanın hangi bölgesinden ısı kaybına uğradığını anlamak mümkün değildir.
  5. Isı yalıtımı firması seçerken güvenilir markalara yönelin. Markaların sunduğu paket sistemler, herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde süreç içerisinde probleminizin kısa bir süre içerisinde çözülmesini sağlayacaktır.
  6. Enerji Kimlik Belgesi 2011 yılında zorunlu hale getirildi. Eğer binanızın Enerji Kimlik Belgesi yoksa ısı yalıtımı hizmeti ile birlikte belgenizi de edinmelisiniz.
  7. Isı yalıtımı işleminden sonra satış sonrası hizmet almayı unutmayın. İşlem sonrasında termal kamera ile yapılan kontrol, binanızdaki ısı kaybının hangi oranda azaldığını size gösterecektir.
  8. Isı yalıtımı yaptıracağınız firmanın TSE, İKOS, ETAG kalite belgelerinden hangisine ya da hangilerine sahip olduğunu araştırmayı ihmal etmeyin.
  9. Isı yalıtımı sonrasında uygulanan boya işlemi binanızı dış etkenlerden korur ve dekoratif anlamda da güzel bir görünüm yaratır. Bu nedenle ısı yalıtımı yaptırırken dikkatle seçilmesi gereken malzemelerden biri de boyadır. Binanızın artı değere sahip olması için yüksek teknolojili bir dış cephe boyası tercih edin.
  10. Isı yalıtımı fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterir. Bununla birlikte binanızın ihtiyaçları da bu fiyatları değiştiren etkenler arasındadır. En kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla alabileceğiniz firmalara yönelin.